sobota, 24 stycznia 2015

10 niezrozumiałych rzeczy, które ludzie sądzą o fotografach

Praca fotografa to naprawdę świetna robota. Poznajesz mnóstwo ciekawych i sympatycznych ludzi, odwiedzasz ciekawe miejsca, często takie, do których zwykły śmiertelnik nie ma wejścia, a przede wszystkim robisz to, co kochasz i chyba to jest najlepsze :)
Ktoś, kto nie współpracuje na codzień z fotografami, często może mieć mylne pojęcie o tej pracy. Cześto jest również tak, że to pojęcie rozjeżdża się z prawdą tak, jak tory na zajezdni kolejowej na Załężu.
Aby trochę naprostować ten wizerunek, stworzono listę 10 rzeczy, które trzeba wyjaśnić o fotografach:


Eee, to tylko naciśnięcie guzika

No własnie nie, to nie tylko naciśnięcie guzika... Tutaj chodzi o coś więcej. Większość zawodowców wpierw opracowuje koncepcję zdjęcia, wizualizuje ją sobie w wyobraźni lub na papierze na długo przed faktyczną sesją. Opracowują kadr, kompozycję, światło, expozycję... Obmyślają parametry aparatu (ogniskowa, przesłona, czas, iso,...) i dobierają odpowiedni obiektyw (jeśli go nie mają, to kobinują skąd go pożyczyć:)

Mam kumpla fotografa, więc zrobi mi foty za flaszkę

Nie, nie zrobi. W większości przypadków jest tak, że zainwestował kupę kasy w swój sprzęt i edukację, więc dlaczego miałby robić zdjęcia za friko, skoro jesteś kumplem z podstawówki, który odezwał się po 10 latach od spotkania absolwentów z okazji 10-lecia ukończenia szkoły?
W jaki sposób fotograf ma szansę odrobić czas i materiał, który poświęci na te zdjęcia?

Im lepszy aparat, tym lepsze zdjęcia

Kup lepszą patelnię, na pewno zrobić smaczniejszy obiad.

Mój kumpel zrobi zdjęcia na weselu

No jasne, że Twój kumpel może Wam zrobić zdjęcia na weselu.
Pamiętaj jednak, że wynik nie będzie tak dobry, jakby wykonał je profesjonalista.

Nie masz prawa robić zdjęć w miejscu publicznym

Bzdura na resorach. Możemy robić zdjęcia gdzie nam się żywnie podoba.
Sprawa rozbija się o miejsce i sposób prezentacji wykonanych zdjęć. Najlepszym przykładem jest bardzo często pojawiający się ostatnio temat fotografowania policjantów i ich protest przeciwko zdjęciom/kręceniu filmów. Zapamiętajcie, umundurowany policjant jest w trakcie służby funkjonariuszem publicznym i zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego. Można go fotografować/filmować i rozpowszechniać jego wizerunek bez najmniejszego problemu (nie dotyczy "tajniaków", ich wizerunku nie wolno publikować)

Świetne zdjęcie, pewnie spędziłeś mnóstwo czasu w Photoshopie

Zgadza się, nie ma dzisiejszej fotografii bez tego narzędzia. Jednak jak mówi pradawne starosłowiańskie przyszłowie: z gówna bicza nie ulepisz.
Uświadom sobie, że im lepiej przygotujemy sobie zdjęcie, im lepsze warunki uzyskujemy w trakcie jego wykonywania, tym lepsze naświetlenie wykonamy aparatem i mniej roboty będziesz mieć w postprodukcji. Dotyczy to również fotografii cyfrowej.
Właśnie dlatego sesja często trwa kilka-kilkanaście godzin, właśnie dlatego cały czas się szkolimy, ćwiczymy i podnosimy swoje umiejętności, itp.

Kowalski robi lepsze zdjęcia niż ty

Każdy dobry fotograf ma swój warsztat i swój styl, a te rzeczy jak wiadomo wiążą się nierozerwalnie z gustem. Co podoba się Tobie, niekoniecznie podoba się innym. Fotografia jest tak samo subiektywną dziedziną sztuki, jak malarstwo, muzyka, rzeźba...

Da rabat, a później jeszcze obniży cenę

Powinien być umiar we wszystkim. We wszystkim.

Znam gościa, który zrobi to dla mnie taniej

OK, czyli nasza rozmowa dobiegła końca?
Znajomy szwagra siostry mojej żony ma lustrzankę i zrobi mi zdjęcia za dużo mniejsze pieniądze. No jasne, ale zadałeś sobie trud sprawdzenia, jaki ma sprzęt, doświadczenie, praktykę i ludzi do współpracy? Chytry dwa razy traci, ale jeśli lubisz zaryzykować swoje pieniądze i później nie być zadowolonym z efektu, to życzymy Ci powodzenia.

Robiłbym lepsze zdjęcia, ale nie mam na to czasu.

Hmm, skoro nie masz na to czasu, to nie porównuj się do osoby, który całe życie poświęca swojej pasji. Łap aparat i do dzieła! Jeśli potrafisz lepiej, to czeka Cię świetlana przyszłość w tej branży.


piątek, 23 stycznia 2015

Niebo w mieście

Świat gna do przodu, popycha i pogania ludzi. Ci, którzy nie nadążą, zostaną rozjechani wielkimi kołami czasu. Wszyscy ciągle się gdzieś śpieszą, patrzą przed siebie i pędzą naprzód. Zdażyło się Wam kiedyś zatrzymać i spojrzeć wstecz?

Jak często spoglądacie w niebo? Czasem warto zatrzymać się na chwilę...